شنبه ٣١ شهريور ١٣٩٧
همراه با نهاد
نمایه
کتابخانه
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
وضعیت آب و هوا
weather.ir is down
صفحه اصلي > صفحه اصلی > کاربردی > اخبار سایت 
اخبار > دولتمردان باید در مقام عمل، تطبیق و تحقق راهبردهای رهبر را اجرا کنند
 


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام والمسلمين علوي كيا در گفتگوي با ايسنا خوزستان:

دولتمردان باید در مقام عمل، تطبیق و تحقق راهبردهای رهبر را اجرا کنند

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر علوی‌کیا امروز 13 آبان‌ماه در اجتماع اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشکده نفت اهواز که پس از اقامه نماز ظهر در جوار مزار شهدای گمنام و مسجد این دانشگاه برگزار شد، با اشاره به نامگذاری سیزده آبان به‌عنوان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی و سخنان شب گذشته رهبر انقلاب، اظهارداشت: اصل مطالب رهبر انقلاب در این بیانات مبارزه با استکبار بود که از مصادیق تام آن رژیم حاکم بر ایالات متحده است؛ آنچه می‌توان گفت ضرورت بررسی این مهم در ابعاد مختلف و پاسخ به اشکالات در بررسی‌های متفاوت موضوع استکبارستیزی در فرمایشات رهبری است.

 

وی با اشاره به آیه "فَبَشِّرْ عِبادِ الَّذينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ" در قرآن، آن را نمونه یک مطلب کاملا عقلی و استدلالی عنوان و تصریح کرد: بحث درباره این موضوعات در کشور ما که یک کشور آزاد است، بسیار خوب است و یکی از مراکزی که باید ارایه دیدگاه‌ها و بحث و تبادل‌نظر و آزاد اندیشی در این موضوعات را دنبال کند، دانشگاه‌ها هستند تا بتوانیم مفهوم استکبار و استکبارستیزی را تبیین و دیدگاه‌های درست را تقویت کنیم اما باید دقت کنیم که ضمن لزوم باز بودن فضا برای ارایه نظرات متفاوت و دیدگاه‌های مختلف در دانشگاه‌ها، باید بدانیم که در مرحله عمل راهبردها را فقط رهبری تعیین می‌کند.

 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت با بیان این‌که دانشگاه‌ها جایگاه بحث و تبادل‌نظر هستند، تصریح کرد: این امر مربوط به جایگاه‌های علمی دانشگاه‌ها است ولی وقتی به مرحله عمل، اجرا، تطبیق و تحقق می‌رسیم، باید توجه داشت که راهبردها را فقط رهبری معین می‌کنند. در مقام عمل و تحقق و تطبیق یک حرف باید در جامعه حاکم باشد و آن مطابق قانون اساسی، اعتقادات دینی و اصول حقه انقلاب، به دست با کفایت ولایت فقیه است.

 

علوی‌کیا تصریح کرد: ولی‌فقیه سیاست‌ها و راهبردهای کلان جامعه را تعیین می‌کند و وقتی ایشان راهبردها و رویکردها را تعیین کردند و زمان ابلاغ و اجرا فرا رسید، باید مطابق آن عمل شود؛ در فضای عمل دیگر جای بحث و مجادله نیست. به‌طور مثال اگر قرار باشد ساختمانی احداث شود و چند نفر نظر خود را درباره آن بیان کنند، تا وقتی که در مقام نظر باشد، بحث‌ها و صحبت‌ها اشکالی ندارد اما این بنا در نهایت باید در وقت ساختن بر یک اساس و چهارچوب مشخصی احداث شود و نمی‌توان نیم متر دیوار را بر یک اساس و نیم متر بعدی را بر اساس و شکل دیگر ساخت.

 

وی افزود: یک جامعه مترقی و پیشرفته، جامعه‌ای است که بحث و تبادل‌نظر و اختلافات دیدگاه‌ها در آن کاملأ آزادانه مطرح می‌شود اما در مقام عمل به‌شکل واحد رفتار می‌کند؛ در مقام عمل جریان بر اساس یک چهارچوب و اصول و جایگاه مشخص پیش می رود که در جامعه ما این مهم مربوط به اختیارات و وظایف رهبری جامعه است و باید در همین مسیر این اتفاق بیا‌فتد.

 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت با تدکید بر این‌که مسلمأ دولتمردان و بخش اجرایی و مدیران ارشد کشور در مقام عمل باید نظر رهبری را اجرا کنند، گفت: آنجا دیگر جایگاه در نظر گرفتن نظرات مختلف نیست؛ در روزنامه‌ها، مجلات، تجمعات و دانشگاه‌ها ممکن است که حرف‌های مختلف گفته شود. یک کسی می‌گوید که تمام مصلحت جامعه ما این است که با آمریکا رابطه برقرار کنیم و کسی هم معتقد است که تمام بدبختی ما این است که با آمریکا رابطه برقرار کنیم؛ این هر دو دیدگاه اشکالی ندارد.

 

علوی‌کیا ادامه داد: نظرات مختلف گفته می‌شود ولی در مقام عمل دولتمردان و مدیران ارشد اجرایی کشور باید آنچه را که راهبرد جامعه و سیاست کلان کشور نشان می‌دهد، تطبیق کنند و تحقق عملی ببخشند که آن هم به صراحت در فرمایشات مقام معظم رهبری معین و مشخص شده است.

 

وی با اشاره به این‌که البته گاهی این قضیه در عمل دیده نمی‌شود، اظهارداشت: گاهی می‌بینیم  که دولتمرد ما که باید در مقام اجرا مطابق قانون اساسی و سیاست‌ها و راهبرد کلان ترسیم‌شده از سوی رهبر عمل کند، می‌گوید من هم نظر و حرفی دارم و اوضاع را به هم می‌ریزد که همان ساختمانی می‌شود که بر اساس نظرات مختلف بخواهد ساخته شود و معلوم نیست که چه از آن به عمل خواهد آمد.

 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت با اشاره به این آیه قرآن کریم که عنوان می‌کند "وقتی خدا و پیامبرش تصمیم گرفتند دیگر اختیاری برای مؤمنان نیست"، تصریح کرد: وقتی قانون اساسی بیان می‌کند که راهبرد و سیاست‌های کلان جامعه باید توسط هبری تعیین و بر همان اساس باید عمل شود، نباید در عرصه عمل هرج و مرج ایجاد کنیم؛ بین آزاد اندیشی و حرف‌زدن و آزادی‌بیان و ایجاد هرج و مرج در جامعه فرق است.

 

علوی‌کیا با بیان این‌که مرز آزادی‌بیان و هرج‌ومرج مشخص است، گفت: جای آزادی بیان در مراکز و جایگاه‌های علمی است؛ خط قرمز هم ندارد و حرف‌ها باید گفته شود. آن بخش اتاق‌های فکر است تا بتوان از این بخش، نظرات مفید و مناسب را استخراج و برای استفاده در مقام عمل در اختیار مقامات کشور گذاشت اما در بخش عمل باید یک نظر اعمال شود. بعضی خلط مبحث می‌کنند و اگر در بخش عمل، یک نظر را مشاهده کردند، می‌گویند که آزادی وجود ندارد. در کجای دنیا و در کدام جامعه نظرات متفاوت در اداره آن جامعه اعمال می‌شود؟

 

وی با تأکید بر این‌که هیچ جای دنیا چنین رویه‌ای وجود ندارد، بیان کرد: جامعه پیشرفته و یک حاکمیت و حکومت مترقی، حکومتی است که کارشناسان در آن آزادانه دیدگاه‌های خود را بیان می‌کنند و مجریان بر اساس یک قانون عمل می‌کنند؛ نباید از این نکات غفلت شود.

 

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت افزود: مقام معظم رهبری فرمایشاتشان را در باب استکبارستیزی و جایگاه انقلاب نسبت به این موضوع و مصداق آن یعنی مذاکره و رابطه با آمریکا در موضوعات مختلف و متفاوت بیان و حرف را تمام کردند.

 

علوی‌کیا ادامه داد: درخواست می‌کنم همگان حتی کسانی که نظر مخالف دارند، این بیانات و نظرها و استدلال‌ها را مطالعه کنند؛ مطالبه و اصرار ما به‌عنوان افراد این جامعه از دولتمردان این است که در حوزه عمل وارد نظرات متفاوت نشوند و آنچه را به‌عنوان راهبرد جامعه توسط رهبری تعیین می‌شود، سرلوحه اقدام و عمل قرار دهند تا روز به روز بر عزت جامعه و انقلاب اسلامی افزوده شود و بتوانیم مدل مناسبی برای جوامع مستضعف و مظلوم در دنیا ارایه کنیم و با افتخار و سربلندی بر روی حرف خودمان بایستیم.


١٠:٤٢ - سه شنبه ١٩ آبان ١٣٩٤    /    عدد : ٤٦٥٠٥٤    /    تعداد نمایش : ١١٥٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
حدیث
پیوندها

نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعت نفت